TERAPIA MANUALNA W UJĘCIU HOLISTYCZNYM


terapia manualna„Medycyna manualna w modelu holistycznym jest zwartym systemem, zajmującym się leczeniem zaburzeń czynności narządu ruchu, ujmując go jako strefę integrującą osobowość człowieka. W następstwie tych zaburzeń pojawia się czynnościowa zmiana stanu tkanek okołostawowych, które przyjmują patologiczną aktywność biologiczną. Świadomie oraz aktywnie podąża za dynamiczną zmiennością organizmu. Do tej zmienności dostosowuje swoje procedury diagnostyczne, a także lecznicze. Bodźcami są zabiegi biomechaniczne, odruchowe oraz słowo. Ich zadaniem jest pozytywne stymulowanie osobowości ludzkiej do uruchomienia, a następnie podtrzymania procesów zdrowienia.”
definicja wg dr. A. Rakowskiego


TERAPIA MANUALNA W UJĘCIU HOLISTYCZNYM
To jedyna w swoim rodzaju gałąź medycyny, która pozwala na podążanie za reakcją ciała na zadawane bodźce. W pracy z człowiekiem staram się zrozumieć przyczyny powstawania objawu w ciele, wspólnie poznajemy i analizujemy mechanizmy negatywnego stymulowania dysfunkcji np. nieprawidłowy sposób siedzenia, wzorce reakcji na stres – unoszenie ramion, zaciskanie szczęki itp. Każdy człowiek jest całością w której ciało, psychika i duch starają się funkcjonować w równowadze. Jeśli ta równowaga zostanie zachwiana, możemy wspólnie przyjrzeć się, która ze sfer osobowości potrzebuje wsparcia, pomimo, że objaw czujemy tylko w ciele.masaz2

Istnieje wiele pięknych technik wspomagających ciało (znamy wielorakie sposoby masażu, mobilizacji, manipulacji w obrębie stawów kręgosłupa i kończyn, mobilizacji uciskowych, ćwiczeń rozciągających mięśnie przykurczone). Zachęcam do poznawania i doskonalenia się w praktykowaniu skutecznych i bezpiecznych form pracy z umysłem, sferą podświadomości i duchowości tak aby odzyskać równowagę psychofizyczną.

W dzisiejszym świecie, którego zwiemy „zagonionym” potrzebujemy racjonalnych umiejętności radzenia sobie ze stresem np. sen, odpoczynek , spotkania towarzyskie, urlopy, aktywność fizyczna itp. Niezastąpiona okazuje się również KOMPETENCJA EMOCJONALNA, którą staram się z pacjentami rozwijać. Istnieje wiele ćwiczeń i praktyk, które uczą jak rozpoznawać w sobie emocje, nazywać je i lokalizować w ciele. Podam kilka przykładów : kiedy się złoszczę zaciskam szczęki, czuję silne napięcie w karku i wiem, że tam hoduję poczucie krzywdy i rozczarowanie, kiedy się boję i wpadam w panikę czuję silne napięcie w lędźwiach, wstyd paraliżuje mi gardło.

Zachęcam, bądźmy dla siebie samych dobrzy, wrażliwi i traktujmy objawy w ciele jako sprzymierzeńców a nie wrogów. Każdy objaw, ból, dysfunkcja to głos podświadomości, która „prosi” o zmianę wzorców zachowań, myśli i uczuć.
dr n. med. Małgorzata Rakowska-Muskat

masaz