Rodzaje zabiegów stosowanych w gabinecie

ZABIEGI RĘCZNE tj. terapia manualna

Rolowanie skóry grzbietu, brzucha, kończyn fałdem Kibler’a

To oddziaływanie dłońmi na zakończenia nerwowe w skórze.

Korzyści : poprawa w regulacji napięcia mięśni tułowia i kończyn, wyraźny efekt odprężenia, łatwa technika do wykonywania systematycznie w domu z pomocą drugiej osoby.

Zabiegi ręczne na stawach kręgosłupa mobilizacje bierne, czynne i z impulsem

To techniki od dawna potocznie nazywane „nastawianiem kręgosłupa”. Często towarzyszy im charakterystyczny „trzask”, który jest tylko dźwiękiem związanym z uwolnieniem ciśnienia w stawie, uwolnieniem gazów śród stawowych. Zabieg ten wykonany rękoma ma na celu uwolnienie napięcia tkanek otaczających staw a NIE PRZESTAWIENIE części połączeń anatomicznych.

Korzyści : szybki efekt przeciwbólowy, rozluźnienie tkanek wokół stawu, uruchamia zablokowane kierunki ruchu, długotrwały efekt poprawy jeśli pacjent kontynuuje w domu ćwiczenia rozciągające i stabilizacyjne.

Igłoterapia sucha punktów spustowych

To technika odruchowa, mocniej działająca od uciskania. Polega na nakłuciu jednorazową igłą iniekcyjną przyczepów więzadeł, mięśni, torebek stawowych na okostnej. Często określana jako terapia „szokowa”, likwidująca aktywność punktów spustowych.

Korzyści : długotrwałe zmniejszenie podrażnienia punktów spustowych, długotrwałe działanie przeciwbólowe, znacznie obniża napięcie włókien mięśniowych.

Badanie i jednocześnie terapia stawów skroniowo-żuchwowych przez usta

Zabieg polega na wprowadzeniu palca przez usta w leżeniu na plecach i prowadzenie ucisku na przyczepach mięśni żwaczowych, czyli poruszających żuchwą. Anatomicznie to również skomplikowane miejsce, które łączy funkcje układu pokarmowego i społeczne (mowa, mimika twarzy, słuch, wzrok).

Żuchwa czynnościowo pracuje z połączeniem głowy i szyi. Rejon ten jest narażony na przeciążenia antygrawitacyjne „żuraw” wysuwanie brody do przodu oraz psychogenne stany braku poczucia bezpieczeństwa, agresji, mobilizacji „zaciśnij zęby i wytrzymaj”, „dzieci i ryby nie mają głosu“

Korzyści : skuteczna pomoc w bólach twarzy, zębów, języka, głowy.

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych jest niezbędnym elementem procesu korekcji zgryzu i współpracy z specjalistami ortodontami.

Uciskanie punktów spustowych mięśniowych i łącznotkankowych

Uciskanie palcem, patyczkiem, piłeczką : miejsca te powstają w ciele przez długotrwałe zaburzenia postawy w statyce (np. nieprawidłowe siedzenie, reakcje mięśni tłumiące stres). Punkty te wypromieniowują ból daleko od siebie i właśnie przez uciskanie zmniejszają swoją aktywność.

Korzyści : efektywne działanie przeciwbólowe, reguluje napięcie mięśni. Systematyczne uciskanie punktów spustowych jest skuteczną techniką domową poprawiającą postawę.

Badanie i jednocześnie terapia mięśni dna miednicy przez odbyt

Zabieg polega na wprowadzeniu palca w rękawiczce z maścią przez odbyt w leżeniu na brzuchu i prowadzenie ucisku na przyczepach mięśni, które od dołu zamykają jamę brzucha. Anatomicznie to skomplikowane miejsce łączące funkcje wydalnicze i moczowo-płciowe. Bliskie sąsiedztwo z biodrami i dołem pleców często przeciąża mięśnie zwieraczy zarówno przez przyczyny antygrawitacyjne (nieprawidłowe siedzenie jak i psychogenne („kulenie ogona pod siebie”).

Korzyści : skuteczna pomoc w nietrzymaniu moczu i regulacji wypróżnień, działa przeciwbólowo w bólach bioder, kolan, pleców, pachwin, jąder, podbrzusza, odbytu, krocza, kości ogonowej.

AUTOTERAPIA – To techniki, których uczy fizjoterapeuta aby każdy potrafił zadbać o swoje ciało.

Podczas każdej sesji terapeutycznej fizjoterapeuta poświęca odpowiednią ilość czasu na demonstrację i naukę ćwiczeń do domu. Nazywamy ten zestaw programem technik przeciwbólowych oraz podtrzymujących efekt zabiegów. WAŻNE – aby w sposób trwały pozbyć się bólu nasze ciało potrzebuje codziennych ćwiczeń rozciągających i mobilizujących do zdrowienia. KLUCZ DO SUKCESU to mikro pauzy i systematyczność ćwiczeń. Pacjent jest uczony jak ważne w trakcie pracy są krótkie przerwy, kilku minutowe podczas, których wykonuje proste techniki regulujące napięcie mięśni.

W skład technik autoterapii zaliczamy min.:

– poizometryczna relaksacja mięśni, bierny stretching
– mobilizacje czynne kręgosłupa w kierunku wolnym od bólu
– techniki rolowania skóry grzbietu
– uciski punktów przyczepów mięśni za pomocą małej piłeczki kauczukowej
– ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające mięśnie osłabione
– trening ODDECHU PRZEPONĄ

Korzyści:

– na koniec sesji terapeutycznych pacjent potrafi samodzielnie i prawidłowo wykonać zestaw ćwiczeń po których czuje się sprawny i zdrowy
– dzięki umiejętności dbania o siebie każdy czuje się bezpiecznie, nawet jeśli pojawiają się sygnały nawrotu bólu wiedzą jak sobie pomóc
– w znaczący i odczuwalny sposób zmniejsza się poczucie lęku przy pojawiających się objawach. Pacjent jest świadomy i wie jak złagodzić ból odpowiednią techniką
– pacjent czuje się współodpowiedzialny za swoje zdrowie i  a poczucie sprawczości.