Terapia manualna

Leczymy ból

SKUTECZNIE

Zarejestruj się już dziś lub pod numerem telefonu

+48 603 054 670

Terapia manualna

Skuteczna walka z bólem

Umiejętnie podjęte działania, odpowiednia stymulacja oraz podejście holistyczne do organizmu, to sposób fizjoterapeuty na walkę z bólem.

Choroby kręgosłupa
Zwyrodnienia stawów

Fizjoterapeuta na podstawie analizy wyników badań i wnikliwie przeprowadzonego wywiadu dobiera skuteczne techniki ręczne w wybranych miejscach kręgosłupa i stawach kończyn. Tam gdzie aktualnie tkanki najbardziej potrzebują rozluźnienia, zawsze bezboleśnie. Techniki ręczne są wykonywane przez doświadczonych terapeutów w sposób delikatny, bez siły, bez zamachu, na wydechu pacjenta. Pacjent odczuwa wówczas mocniejsze rozciąganie, naciąganie tkanek. 

Zabiegi ręczne

t.j terapia manualna

Potocznie nazywana „nastawianiem kręgosłupa”. Nie jest ona sposobem na mechaniczną naprawę stawów czy dysków. Słyszalne „chrupnięcie” podczas zabiegu ręcznego jest tylko efektem zmiany ciśnienia śródstawowego a nie zmiany ustawienia kręgów. Skuteczna pomoc płynąca z terapii manualnej jest oparta m.in. na regulacji napięcia tkanek miękkich wokół stawu a nie jego przemieszczenia. Nikt ręcznie nie jest w stanie „wcisnąć dysku” czy „nastawić kręgosłup”. 

Rodzaje zabiegów stosowanych w gabinecie

To oddziaływanie dłońmi na zakończenia nerwowe w skórze.

Korzyści : poprawa w regulacji napięcia mięśni tułowia i kończyn, wyraźny efekt odprężenia, łatwa technika do wykonywania systematycznie w domu z pomocą drugiej osoby.

To techniki od dawna potocznie nazywane „nastawianiem kręgosłupa”. Często towarzyszy im charakterystyczny „trzask”, który jest tylko dźwiękiem związanym z uwolnieniem ciśnienia w stawie, uwolnieniem gazów śród stawowych. Zabieg ten wykonany rękoma ma na celu uwolnienie napięcia tkanek otaczających staw a NIE PRZESTAWIENIE części połączeń anatomicznych.

Korzyści : szybki efekt przeciwbólowy, rozluźnienie tkanek wokół stawu, uruchamia zablokowane kierunki ruchu, długotrwały efekt poprawy jeśli pacjent kontynuuje w domu ćwiczenia rozciągające i stabilizacyjne.

To technika odruchowa, mocniej działająca od uciskania. Polega na nakłuciu jednorazową igłą iniekcyjną przyczepów więzadeł, mięśni, torebek stawowych na okostnej. Często określana jako terapia „szokowa”, likwidująca aktywność punktów spustowych.

Korzyści : długotrwałe zmniejszenie podrażnienia punktów spustowych, długotrwałe działanie przeciwbólowe, znacznie obniża napięcie włókien mięśniowych.

Zabieg polega na wprowadzeniu palca przez usta w leżeniu na plecach i prowadzenie ucisku na przyczepach mięśni żwaczowych, czyli poruszających żuchwą. Anatomicznie to również skomplikowane miejsce, które łączy funkcje układu pokarmowego i społeczne (mowa, mimika twarzy, słuch, wzrok).

Żuchwa czynnościowo pracuje z połączeniem głowy i szyi. Rejon ten jest narażony na przeciążenia antygrawitacyjne „żuraw” wysuwanie brody do przodu oraz psychogenne stany braku poczucia bezpieczeństwa, agresji, mobilizacji „zaciśnij zęby i wytrzymaj”, „dzieci i ryby nie mają głosu“

Korzyści : skuteczna pomoc w bólach twarzy, zębów, języka, głowy.

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych jest niezbędnym elementem procesu korekcji zgryzu i współpracy z specjalistami ortodontami.

Uciskanie palcem, patyczkiem, piłeczką : miejsca te powstają w ciele przez długotrwałe zaburzenia postawy w statyce (np. nieprawidłowe siedzenie, reakcje mięśni tłumiące stres). Punkty te wypromieniowują ból daleko od siebie i właśnie przez uciskanie zmniejszają swoją aktywność.

Korzyści : efektywne działanie przeciwbólowe, reguluje napięcie mięśni. Systematyczne uciskanie punktów spustowych jest skuteczną techniką domową poprawiającą postawę.

Zabieg polega na wprowadzeniu palca w rękawiczce z maścią przez odbyt w leżeniu na brzuchu i prowadzenie ucisku na przyczepach mięśni, które od dołu zamykają jamę brzucha. Anatomicznie to skomplikowane miejsce łączące funkcje wydalnicze i moczowo-płciowe. Bliskie sąsiedztwo z biodrami i dołem pleców często przeciąża mięśnie zwieraczy zarówno przez przyczyny antygrawitacyjne (nieprawidłowe siedzenie jak i psychogenne („kulenie ogona pod siebie”).

Korzyści : skuteczna pomoc w nietrzymaniu moczu i regulacji wypróżnień, działa przeciwbólowo w bólach bioder, kolan, pleców, pachwin, jąder, podbrzusza, odbytu, krocza, kości ogonowej.

Autoterapia

Nierozłącznym elementem sesji zabiegowej jest autoterapia, czyli nauka prostych ćwiczeń do domu, które mają za zadanie zmieniać nieprawidłowe nawyki postawy i reakcji mięśni na stres.

Efektem końcowym procesu terapii manualnej jest pozbycie się bólu, poprawa sprawności i samopoczucia. Pacjent jest również zmotywowany przez terapeutę do pozytywnych zmian w wielu sferach życia.

 

W skład technik autoterapii zaliczamy min.:

– poizometryczna relaksacja mięśni, bierny stretching
– mobilizacje czynne kręgosłupa w kierunku wolnym od bólu
– techniki rolowania skóry grzbietu
– uciski punktów przyczepów mięśni za pomocą małej piłeczki kauczukowej
– ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające mięśnie osłabione
– trening ODDECHU PRZEPONĄ

Korzyści:

– na koniec sesji terapeutycznych pacjent potrafi samodzielnie i prawidłowo wykonać zestaw ćwiczeń po których czuje się sprawny i zdrowy
– dzięki umiejętności dbania o siebie każdy czuje się bezpiecznie, nawet jeśli pojawiają się sygnały nawrotu bólu wiedzą jak sobie pomóc
– w znaczący i odczuwalny sposób zmniejsza się poczucie lęku przy pojawiających się objawach. Pacjent jest świadomy i wie jak złagodzić ból odpowiednią techniką
– pacjent czuje się współodpowiedzialny za swoje zdrowie i  a poczucie sprawczości.

Nasz zespół

Poznaj nasz zespół, który pomoże Ci w skutecznej walce z bólem.

dr n. med. Małgorzata RAKOWSKA

Dr n. med. biologii medycznej, fizjoterapeutka i terapeutka manualna. Od ponad 20 lat pomagam pacjentom w pozbywaniu się bólu.
Moją misją jest poszerzanie świadomości ciała, tak aby każdy potrafił dbać o mięśnie, emocje i myśli. To ten wewnętrzny świat jest miejscem, w którym gromadzimy napięcia i stres. 

terapia manualna,
rehabilitacja uroginekologiczna,
techniki redukcji stresu,
techniki powięziowe,
medycyna stylu życia

dr n. o kul. fiz. Anna Kamińska

dr n. o kul. fiz. Anna Maria Kamińska, tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej uzyskałam w 2018 roku, na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, fizjoterapeutka, terapeuta manualny.

 „Uśmiech to bodaj najkrótsza droga do drugiego człowieka”

terapia manualna,
techniki powięziowe,
masaż klasyczny

dr Małgorzata DOBRZYŃSKA

DIETEtYK KLINICZNY

Na co dzień jestem pracownikiem dydaktycznym Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie między innymi badam preferencje żywieniowe różnych grup społecznych.

Jestem również specjalistą holistycznej terapii zdrowia obejmującą dietetykę kliniczną: czyli sposób odżywiania osób zdrowych jak i chorych a także w trakcie leczenia

dietoterapia

mgr Monika FIRKOWSKA

Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Ukończyłam liczne kursy i szkolenia z zakresu fizjoterapii m. in. Terapię Manualną Holistyczną dr Rakowskiego, Masaż Tkanek Głębokich, Suche Igłowanie, Kinesiotaping, Terapię Mięśniowo – Powięziową, Aktywność fizyczną kobiet w ciąży i po porodzie.

terapia manualna,
medyczny trening personalny,
rehabilitacja ortopedyczna urazów sportowych,
techniki powięziowe

mgr Monika OBST

Specjalizuje się w terapii manualnej, technikach osteopatycznych, mięśniowo-powięziowych i rehabilitacji pourazowej. Ukończyłam 5-letnie studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Aktualnie jestem w trakcie 4,5-letnich studiów z medycyny osteopatycznej w Akademii Osteopatii w Poznaniu.

osteopatia,
terapia wisceralna,
terapia czaszkowo-krzyżowa,
rehabilitacja okołoporodowa,

mgr Jakub RUBACH

Jestem fizjoterapeutą oraz studentem osteopatii na uczelni FICO-MUM w Warszawie. Od początku swojej drogi stawiam na rozwój oraz nieustanną naukę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka.

 

terapia manualna,
osteopatia,
terapia czaszkowo-krzyżowa,
terapia wisceralna,
rehabilitacja ortopedyczna urazów sportowych